Top Social

İşte RTÜK’ün Adnan Oktar’a dokunamama nedeni! | Akademi Dergisi

akademi dergisi, Adnan Oktar (Harun Yahya), sabetayistler, kripto yahudiler, rtük, A9 TV, gerçek yüzü, kedicikler, şikayet, youtube, masonlar,

Son iki buçuk aylık dönemde ''Adnan Oktar ile Sohbetler'' isimli programa toplam 444 izleyici şikayette bulundu. Ancak yayınlar internetten yapıldığı için yaptırım uygulanamıyor.

Sadece son iki buçuk aylık dönemde toplam 444 ''Adnan Oktar'' şikayeti alan Üst Kurul ise söz konusu yayınların A9 isimli televizyon kanalından değil, kurumun denetim alanı dışında kalan YouTube ve sosyal medya üzerinden yapıldığını saptadı.


RTÜK’E ŞİKAYET YAĞIYOR

AA’nın haberine göre, sahibi olduğu A9 kanalı ve internet üzerinden yaptığı yayınların içeriğiyle kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan Adnan Oktar’la ilgili son dönemde RTÜK’e de yüzlerce şikayet iletildi.

İzleyiciler, son iki buçuk aylık dönemde ''Adnan Oktar ile Sohbetler'' isimli programa toplam 444 şikayette bulundu. Şikayetlerin 190’ı RTÜK’ün web sitesi, 135’i çağrı hattı, 113’ü e-devlet ve 6’sı RTÜK Mobil uygulaması üzerinden iletildi.

Ayrıca vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden de 22 kez Adnan Oktar’ın sohbet programlarından duydukları rahatsızlığı aktardı.
 
EN ÇOK ŞİKAYET GENEL AHLAKA AYKIRILIKTAN

RTÜK’e ''Adnan Oktar ile Sohbetler'' isimli programa yönelik ulaşan şikayetler en fazla ''Genel ahlak, manevi değerler ile ailenin korunması ilkesine aykırılık'' gerekçesiyle yapıldı. Bu kapsamda kuruma 299 şikayet ulaştı.

Şikayetler içerisinde ''Kanal kapatılsın/müeyyide uygulansın'' talebinde bulunanların sayısı 261 olurken, ''Dil, din, ırk, renk, cinsiyet, mezhep'' farklılıklarına yönelik gerekçelerden 151, doğrudan Oktar’ın şahsına yönelik 121, cinsellik ve müstehcenlikle ilgili 102, çocuk ve gençlerin gelişimlerini olumsuz etkilemeye ilişkin 52, yayınların cinsiyet eşitliğine ters düştüğü gerekçesiyle de 14 şikayet yapıldı.

RTÜK’e aynı anda birden fazla gerekçeyle şikayette bulunabilen vatandaşlar ayrıca ''toplumda özgürce kanaat oluşmasına engel olma, toplumun milli değerlerine aykırılık ile argo ve küfür kullanımı'' gibi konularda da Adnan Oktar’ın yayınlarını şikayet etti.
 
‘DURSUN ARTIK!’ TEPKİSİ

İzleyiciler, Adnan Oktar’ın sohbet programlarında ''ahlak dışı'' yayınlar yapıldığı gerekçesiyle birbirinden tepkili mesajlarını da RTÜK’e iletti.

Bir şikayette Oktar’la ilgili; ''Toplumu ve dinimizi rencide edici hatta aşağılayıcı yayınları devam etmekte. Buna karşın yetkililer ise uyumaya devam etmekte. A9 kanalı da bunu fırsat bilerek kedicikleriyle beraber masalarda dansöz oynatmakta. Bir de bunları ‘din’ adına yapmakta. Buna ancak siz ‘dur’ diyebilirsiniz, dursun artık.'' ifadeleri kullanıldı.

Bir başka şikayette; ''A9 kanalında Adnan Oktar isminde bir kişi Türk halkının ahlaki, İslami değerlerini aşırı derecede bozmakta. Bu tür kanalların acil bir şekilde kapatılması ve onlara yüklü miktarda para cezası kesilmesi gerekiyor.'' ifadesi yer alırken, bir başkası da; ''Topluma yayın yapan TV, internet gibi mecralarda Adnan Oktar isimli kişinin engellenmesini talep ediyorum. Erotik yayın derecesine varan yayınlar topluma açık kanallarda yapılamaz.'' tepkisini gösterdi.
 
YAYINLAR İNTERNETTEN YAPILIYOR RTÜK DOKUNAMIYOR
Vatandaşların yoğun şikayetlerine konu olan, uydu üzerinden yayın yapan A9 kanalıyla ilgili titiz incelemeler yürüten RTÜK ise yapılan yayınların TV kanalı üzerinden gerçekleştirilmediğini saptadı.

RTÜK yetkililerine göre, şikayete konu olan görüntülerin tamamı YouTube ve sosyal medya üzerinden yayınlanması için internet ortamına özel içerik olarak üretiliyor ve bu mecralardan ''A9'' logosu kullanılarak yayınlanıyor. TV kanalından ise RTÜK’ün yaptırımına uğrayabilecek içerikte yayınlardan kaçınılıyor.

Halihazırda internet ortamına yönelik denetimleri gerçekleştiremeyen RTÜK ise bu nedenle yüzlerce şikayetin merkezine yerleşen ve tartışmalara neden olan Adnan Oktar’ın “sohbet” programlarına yaptırım uygulayamıyor.
BU YAYINIMIZI SOSYAL AĞLARDA PAYLAŞMAYIN, çünkü CIA SANSÜRLEYECEK ve kimse görmeyecek.

Bizi, gerçek sahibi CIA olan Facebook başta olmak üzere, Amerikan sosyal ağlarının  ve video kanallarının hiçbirinde sağlıklı/sansürsüz/özgür bir şekilde takip edemezsiniz. Senelerdir sansürleniyoruz ve bunu yüzlerce somut teknik delil ile, ayrıca binlerce kişinin şahitliği ile ispat edebiliyoruz. Buradaki yayınlarımızı/videolarımızı da Amerikan sosyal ağları üzerinden yaymayı başaramazsınız.

BİZİ TELEGRAM GRUBUMUZDAN TAKİP ETMELİSİNİZ

Paylaşımlarımızı anında görüp takip etmenin tek sağlıklı yolu Telegram grubumuza üye olmanızdır. WhatsApp'ın da gerçek sahibi CIA'dır ve Telegram, WhatsApp'ın alternatifi olan bir yazılımdır, bize has ve tarafımızdan üretilen bir yazılım değildir. Dünyada, onlarca devlette yüz milyonlarca kişi tarafından güvenle kullanılır. Güncel paylaşımlarımızdan anında haberdar olmak için www.telegram.org adresinden, kullandığınız cihaza uygun olan bir uygulamasını kurup, şuradaki Telegram kanalımıza takipçi olabilirsiniz: http://www.t.me/AkademiDergisi